حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲ 16 شعبان 1445 Sunday, 25 February , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 292 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
 • اوقات شرعی

 • اطلاعیه ها

  نحوه حمل و نقل حجاج در عربستان

  شناسه : 1813 11 می 2020 - 14:49 219 بازدید ارسال توسط :

  حمل و نقل حجاج در عربستان :  به منظور بهره برداری زائران از فضای معنوی حج و تسهیل در رفت و آمد به حرمین شریفین و شرکت در نمازهای جماعت،  سازمان حج و زیارت همه ساله با شرکت های معتبر حمل و نقل عربستان، قرارداد جابه جایی حجاج بین شهرهای مدینه، مکه و میقات ها […]

  نحوه حمل و نقل حجاج در عربستان
  پ
  پ

  حمل و نقل حجاج در عربستان :

   به منظور بهره برداری زائران از فضای معنوی حج و تسهیل در رفت و آمد به حرمین شریفین و شرکت در نمازهای جماعت،  سازمان حج و زیارت همه ساله با شرکت های معتبر حمل و نقل عربستان، قرارداد جابه جایی حجاج بین شهرهای مدینه، مکه و میقات ها و از هتل ها تا حرم و بالعکس را منعقد می نماید.

    انواع حمل و نقل :

   الف) حمل و نقل هوایی

  ب) حمل و نقل زمینی 

   حمل و نقل هوایی:

    با شروع ماه ذی القعده، جدول پرواز کاروان ها توسط سازمان حج و زیارت تنظیم شده و ابلاغ می گردد.

    از ایستگاه های متعدد پروازی، حجاج توسط شرکت های هواپیمایی ایران و عربستان، به مدینه یا جده منتقل می شوند.

   برای سهولت در حرکت کاروان ها، بار زائران که چمدان آنان می باشد حداقل یک روز قبل از عزیمت، اخذ و به فرودگاه تحویل داده می شود تا به همراه آنان به مقصد برسد. 

   در برگشت کاروانها به کشور نیز، بار زائران حداقل یک روز قبل از حرکت از هتل اخذ و به فرودگاه ارسال می شود.

  با فراهم شدن شرایط عزیمت کاروان های مدینه بعد از طریق فرودگاه جده و کاروان های مدینه قبل از فرودگاه مدینه، صرفه جویی قابل توجهی در وقت و هزینه زائران به وجود آمده و افزایش رفاه حجاج را در پی داشته است.

    حمل و نقل زمینی:

    حمل و نقل برون شهری:

  ـ در حمل و نقل برون شهری، زائران بین شهرهای مکه، مدینه، میقات ها و فرودگاه ها، با اتوبوس جابه جا می شوند. 

   حمل و نقل درون شهری:

  ـ حمل و نقل زائران بین هتل های محل اقامت و حرم که اصطلاحا به آن در عربستان نقل صلوات نیز  گفته می شود و همچنین حمل و نقل زائران در زمان اجرای برنامه زیارت دوره.

    ایاب و ذهاب زائران در مدینه منوره :

   در شهر مدینه به دلیل استقرار زائران ایرانی در اطراف حرم نبوی(منطقه مرکزی) و سهولت در تردد، هیچگونه سرویس دهی حمل و نقل به حرم وجود ندارد.

    ایاب و ذهاب زائران در مکه مکرمه:

  در شهر مکه در تمامی مناطقی که محل اقامت زائران است، اتوبوس و مینی بوس به تعداد مورد نیاز پیش بینی می شود که بین حرم و محل اسکان زائران در تردد هستند.

     مسیرهای تردد اتوبوس ها خط بندی شده و هر خط، رنگ مخصوص به خود را دارد.

   این وسایل نقلیه فقط در ایستگاه های تعیین شده که به طور معمول نزدیک به محل اسکان زائران می باشد، می ایستند

  اتوبوس های شبکه حمل و نقل، اختصاص به کاروان خاصی ندارد و مورد استفاده همه حجاج محترم کشورمان می باشند

    توصیه های مهم در خصوص ایاب و ذهاب زائران:

  • به منظور شناسایی اتوبوس ها و کنترل بهترِ رفت و آمد، بر روی شیشه جلو و عقب و بدنه اتوبوس ها، برچسب شماره مخصوص هر خط، مزین به پرچم جمهوری اسلامی ایران، نصب شده است و حجاج می توانند با به خاطر سپردن محل ایستگاه و رنگ زمینه و شماره خط محل اقامت خود، به آسانی تردد نمایند. 
  • توجه داشته باشید که رنگ کارت شناسایی زائران با رنگ خط مسیر تردد در مکه مکرمه یکسان می باشد.
  • هزینه های مربوط به حمل و نقل درون شهری به صورت متمرکز توسط سازمان حج و زیارت به شرکتهای مجری پرداخت می شود، لذا حجاج محترم از پرداخت هر گونه وجهی به رانندگان خودداری نمایند.
  • نظر به این که آدرس محل اقامت و همچنین شماره خط اتوبوسرانی در کارت شناسایی زائر درج می شود، لازم است در طول سفر به خصوص هنگام تردد به حرم، کارت شناسایی خود را همراه داشته باشید.
  • رعایت حال سالمندان و بانوان توسط جوان ترها در همه جا(مثل سوار و پیاده شدن از اتوبوس ها) و رعایت آرامش و نظم و عمل به دستور ماموران راهنما، مورد تاکید است.
  • هنگام سوار و پیاده شدن از سرویسها شتاب نکنید، اجازه دهید که خودرو متوقف شود تا دچار سانحه نشوید. متاسفانه عدم رعایت این امر در مواردی منجر به مصدومیت شدید زائر گردیده است.
  • اتوبوسها در مسیرهای مشخص تردد و در ایستگاه های معین توقّف خواهند نمود، لذا حجاج محترم فقط از ایستگاههای تعیین شده استفاده نمایند. 
  • با توجه به ازدحام بسیار زیاد حجاج کشورهای مختلف در اوقات نماز در ایستگاه های اطراف مسجدالحرام، به خصوص بعد از اقامه نمازهای جماعت، تقاضا می شود بعد از پایان نمازهای جماعت، به ذکر و دعا و تلاوت قرآن مشغول باشید تا مسیرهای تردد خلوت شده و راه ها باز شود.
  • با عنایت به مقررات موجود در کشور عربستان، نیم ساعت مانده به اذان تا نیم ساعت پس از هر یک از نمازهای پنجگانه، ارائه خدمات حمل و نقل به زائران جهت ادای فریضه نماز متوقف می شود.
  • اگر می خواهید آسان تر در نمازهای جماعت مسجدالحرام شرکت فرمایید و اگر می خواهید از سرویس حمل و نقل به راحتی استفاده کنید و اگر می خواهید مشقّتِ قرار گرفتن در ازدحام و ترافیک را از خود دور کنید، زمان رفت و برگشت خود به حرم را به گونه ای تنظیم نمایید که با وقت نماز جماعت برخورد نداشته باشد. 
  • در هنگام اقامه نماز جماعت جهت بازگشت به محل سکونت به ایستگاه اتوبوس مراجعه نکنید زیرا علاوه بر بازتاب نامطلوب این عمل در اذهان سایر مسلمانان، اکثر راننده ها نیز در این اوقات در نماز حضور دارند و علاوه بر آن، طبق مقررات مجاز به جابه جایی مسافر نمی باشند. 
  • مراجعه با کمی تاخیر به هتل محل اقامت، باعث می شود تا زائران محترم با ترافیک ورود به سالن غذاخوری و یا آسانسورها نیز مواجه نشوند.
  • زائران محترم طورى زمان رفت و آمد را انتخاب نمایند که یک ساعت زودتر قبل از نمازهاى پنجگانه از هتل خارج شوند و بلافاصله بعد از اتمام نماز جماعت، به هتل ها و ساختمان هاى محل اقامت خود مراجعه نکنند.
  • چنانچه به طور اشتباه سوار اتوبوس سایر خطوط شدید، بدون ناراحتی و اضطراب، دوباره با همان اتوبوس به ایستگاه حرم بازگشته و با مراجعه به عوامل حمل و نقل، مسیر و خط صحیح را سوال نمایید.  .
  • از آوردن وسایل حجیم به داخل اتوبوس، خودداری نموده و مراقب باشید کیف و وسایل همراه خود را در اتوبوس جا نگذارید
  • راننده های اتوبوس ها غیرایرانی هستند. در صورت بروز مشکل و یا مشاهده تخلف، از مواجهه مستقیم با آنها پرهیز نموده و فقط با یادداشت شماره ۴ رقمی رقمی که در چهار طرف اتوبوس نوشته شده است، مراتب را جهت پیگیری و رسیدگی به تخلف آنان، به مسوولین کاروان و یا عوامل حمل و نقل مستقر در ایستگاه ها گزارش نمایید. 
  • تردد اتوبوس ها به هنگام تغییر نوبت کاری رانندگان، به مدت ۳۰ دقیقه متوقف خواهد شد، لذا تقاضا می شود زائران گرامی از  مراجعه به ایستگاه ها در ساعات مذکور خودداری فرمایند

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.